Kaktusar.sk
» Domov » o mne

Najnovšie obrázky

10 právd o kaktusoch

Moje "zhrnky" po 13 rokoch kaktusárčenia nájdete v položke "rady". Pozn.: Len pre mužov

Rozlúčka s jeseňou

Zima prišla, ale opäť v neskoršom termíne ako po minulé roky. Kaktusy som z balkóna sťahoval dnu až 22. novembra, čo je týždenný posun oproti minulému roku. Ktovie, možno keď budem starý, nebude na zimu treba kaktusy sťahovať vôbec.

O mne

Vítam Vás na mojej kaktusárskej stránke!

Vítam všetkých, a najmä tých, ktorí zasvätili dušu kaktusom a sukulentom. Vítam Vás v mojej virtuálnej galérii.

Volám sa Daniel Lapšanský. Korene mojej kaktusárskej mánie siahajú do roku 1995. Moji rodičia nevedeli, aký darček mi majú kúpiť k meninám, tak ma teda zobrali do kvetinárstva. Mňa tam od prvej chvíle očarili kaktusy pre ich nezvyčajný, zaujímavý vzhľad. Vybral som si teda môj prvý kaktus. Bola to Mammillaria carmenae – názov som samozrejme ešte vtedy nevedel... Mal som sedem rokov.

Začal som sa o kaktusy zaujímať stále viac a viac, zháňal som si rôzne články s touto tematikou a snažil sa neustále obohacovať svoju neveľkú zbierku. Pestovanie kaktusov ma doslova chytilo za srdce. K môjmu koníčku mi dopomohol pán kaktusár z východného Slovenska, ktorý mi daroval pár pekných „kúskov“.

Až do roku 1998 sa mi ešte kaktusy zmestili na dve okenné parapetné dosky. Neskôr som ich začal pestovať v dome vo Vajnoroch, kde je dodnes väčšina mojich kaktusov. Nie je tam však skleník, preto mám kaktusy celé leto pod holým nebom.

O pár rokov neskôr som si povedal, že nebudem kupovať kaktusy v obchodných domoch a kvetinárstvach, pretože sú viac-menej botanicky bezcenné. Začal som vyhľadávať rady skúsených kaktusárov, u ktorých som si potom nakúpil rastlinky botanicky cennejšie. Keď som však u nich videl to množstvo kaktusov aj rovnakého druhu, uvedomil som si, že to nemôže byť nič nezvládnuteľné ani pre mňa. Začal som teda skúšať výsevy. Prvý rok som mal asi 10%-nú úspešnosť. No na to, v akých zlých podmienkach semenáče rástli, to bol celkom slušný výkon. Po naštudovaní o vysievaní kaktusov som si nakúpil semená a urobil prvý kontrolovaný výsev.

Odvtedy ma „kaktusárčenie“ baví dvakrát toľko. Je krásne sledovať, ako semienka klíčia a rastú. V zbierke mám teraz približne 200 druhov kaktusov (okrem semenáčov) a nemám pocit, že sa tohto pichľavého koníčka vôbec niekedy vzdám.
Made by TRIAD Advertising | Powered by SIMPLE WEB